obezite nedir tedavisi

Obezite Nedir?

Obezite vücuttaki yağ oranının olması gerekenden daha yüksek düzeyde olduğu anlamına gelir.  Temel tedavi de yağ oranının düşürülmesinden geçer .

‘Obezite vücutta neredeyse tüm organ ve sistemleri etkileyerek pek çok metabolik, mekanik ve  ruhsal bozukluğa yol açmaktadır. Bunların belli başlıları arasında şeker hastalığı (diyabet), yüksek  kan basıncı, kan yağlarında yükseklik, koroner arter (kalp damar) hastalığı, inme, çeşitli kanserler,  uyku-apne (uykuda soluk durması) sendromu, karaciğer yağlanması, reflü, safra yolları hastalığı,  kısırlık, depresyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları sayılabilir. Obezite yol açtığı ciddi sağlık  sorunları ile bireylerin yaşam kalitesini ve süresini etkilemenin yanı sıra toplumların sağlık bütçeleri  üzerinde de büyük yük oluşturmaktadır.’

 Kaynak : TEMD ( Türkiye Endokrin ve Metabolizma  Derneği )

Ağırlık Sınıfı

BKİ değeri (kg/m2)

Zayıf  < 18,5

Normal  18,5-24,9

Fazla kilolu  25-29,9

Obezite  ≥ 30

 

Obezite Tedavisi

Temel tedavi yaşam tarzı değişikliği ve diyettir. 6 ay süreyle sonuç alamayan bazı hastalar için medikal tedavi seçenekleri mevcuttur. Morbid Obezite ( Beden kitle endeksi > 40) olanlarda diğer tedavi seçenekleri uygulandıktan sonra sonuç alınamaz ise obezite cerrahisi düşünülebilir. Ancak obezite cerrahisi yüksek riskli bir işlemdir, ameliyat kararı alınırken bütün riskler hesaplanmalı ve hastaya durum açıklanarak birlikte karar verilmelidir.

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım

Processing, please wait…