infulenza grip

İNFLUENZA VEYA BİLİNEN ADIYLA MEVSİMSEL GRİP , VİRUS KAYNAKLI MEVSİMSEL BİR ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYON HASTALIĞIDIR. GENELLİKLE EKİM VE MART AYLARI ARASINDA GÖRÜLÜR. BULAŞICIDIR.

MEVSİMSEL GRİPTEN KORUNMAK İÇİN EKİM AYINDA GRİP AŞISI YAPILIR. BEN ÖZELLİKLE KRONİK HASTALIKLARI OLAN VE BAĞIŞIKLIK PROBLEMİ OLAN HASTALARIMA GRİP AŞISI ÖNERİYORUM .

MEVSİMSEL GRİP SEMPTOMLARI , NEZLE VEYA DİĞER ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN FARKLI VE DAHA AĞIRDIR. GRİP HASTALARINDA ÇOK CİDDİ KIRGINLIK VE KAS AĞRISI OLUR. BAZI HASTALARDA ENFEKSİYON AKCİĞERE İNEREK PNÖMONİ (ZATURRE) YAPABİLİR. SEMPTOMLARI COVID19 İLE BENZERLİK GÖSTERDİĞİ İÇİN KARIŞABİLİR.

ANCAK COVID19 MEVSİMSEL GRİBE GÖRE ÇOK DAHA AĞIR BİR HASTALIKTIR.

GRİP BULAŞI GENELLİKLE TOPLU TAŞIMA, OKULLAR, KIŞLALAR , SOSYALLEŞME ALANLARI GİBİ KAPALI VE HAVALANDIRMANIN YETERSİZ OLDUĞU ALANLARDA FAZLADIR. BEN BU MAKALEYİ YAZDIĞIM SIRALARDA BANA ULAŞAN HASTALARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ ÖNCE ÇOCUKLARININ OKULDA HASTALANDIĞINI SONRA KENDİLERİNE BULAŞTIĞINI İFADE ETTİLER. DOLASIYLA OKULA GİDEN ÇOCUKLAR GENELDE İLK HASTALANAN VE ENFEKSİYONU AİLELERE BULAŞTIRAN BİREY OLABİLİR.

KİMLER MEVSİMSEL GRİP OLABİLİR ?

BOĞAZ AĞRISI
ATEŞ
KIRGINLIK, KAS AĞRISI
ÖKSÜRÜK ŞİKAYETLERİ OLANLAR EKİM- MART AYLARI ARASINDAYSA GRİP OLABİLİR.

NE YAPMALI ?

GRİP AŞINIZ VARSA ; DİNLENİN, BOL SIVI ALIN , KIŞ ÇAYI YAPIN, GEREKİRSE AĞRI KESİCİ ALIN. GENELLİKLE EK BİRŞEYE GEREK KALMAZ.
GRİP AŞISI OLMADIYSANIZ VE SEMPTOMLARINIZ ŞİDDETLİYSE , İÇ HASTALIKLARI UZMANI VEYA ENFEKSİYON HASTALIKLARI UZMANINA BAŞVURUN. MEVSİMSEL GRİP TESTİNİZ POZİTİF GELİRSE ANTİVİRAL TEDAVİ ALMANIZ GEREKEBİLİR. ÜLKEMİZDE OSELTAMİVİR ETKEN MADDİSYLE GRİP İÇİN SPESİFİK OLAN ANTİVİRAL TEDAVİ BULUNMAKTADIR VE UYGUN HASTALARDA UZMAN HEKİM REÇETE ETMESİ HALİNDE KAMU TARAFINDAN ÖDENMEKTEDİR.

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım

Processing, please wait…